EnglishTurkish

Travma ve Yas Üzerine

*‍ 2023 yılının Şubat ayı hepimiz için çok zor geçti ve hala da bu zor zamanların yıkıcı etkilerini deneyimlemeye devam ediyoruz ne yazık ki..
*‍ Kimimiz bu süreçte evini/yurdunu kaybetti, kimimiz ise ailesini/akrabalarını/arkadaşlarını..
* Böyle zamanlarda ne söylesek boş sanırım.. Gönüllü psikologlar olarak elimizden gelen ise; dayanışma içinde birlik ve beraberlik duygusu ile sevgi, şefkat ve empati aracılığıyla, kayıplar yaşayan kişilerle bu süreci paylaşabilmek..
*‍ Özellikle çocuklar böyle zamanlarda yetişkinlere kıyasla daha çok etkilenirler.. Bu nedenle, çocukların yaşadıkları travma ve yas sürecine bir nebze dahi olsa su serpebilmek için bir kitap önerim var: Anya yayın evinin yayınladığı Ayşe Bosse tarafından kaleme alınan ve Andreas Klammt’ın çizimleri ile müthiş bir görsellik kazanan “Çünkü Seni Çok Özledim Veda, Özlem ve Hatırlama Kitabı”..
*‍ Bu kitap kayıplar yaşayan çocukların travma ve yas sürecinden kaynaklanan yoğun duygularına eşlik edebilir ve bu duygularla baş etmelerinde yardımcı olabilir. Kitabın içinde yer alan yazma/çizme/boyama gibi aktiviteler sayesinde çocuklar sanatın iyileştirici gücünü deneyimleyebilir.
*‍ Yeryüzünde sevdiği bir kişiyi ya da bağ kurduğu herhangi bir canlıyı kaybeden her bir çocuğun başucunda bu kitabın yer alması gerektiğine yürekten inanıyorum.. Ve çocukların yas süreçlerinde bu kitabın kocaman yüreklerini ferahlatmasını diliyorum..

Sevgilerimle,
Uzman Psikolog Melis Kümbetlioğlu

Uzm. Psk. Melis Kümbetlioğlu

Ankara’da doğdum. Lise eğitimimi MEV Özel Koleji’nde (Köksal Toptan Lisesi’nde) tamamladım. Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olduktan sonra...

Çocukken herkes bir sanatkardır, zor olan yetişkinken sanatkar kalabilmektir.

Depresyon Üzerine

Depresyon nasıl bir şey mi? Anlatayım size.. Yavaş yavaş tükenir insan.. Yaşadığı hayal ve kalp