EnglishTurkish

Müzik Terapisi — Ed Sheeran, “Life Goes On”

Ed Sheeran “-(Deluxe)” adlı yeni albümünü yakın bir zamanda müzikseverlerle paylaştı.. Albümdeki şarkılar he ne kadar birbirinden güzel olsa da, içlerinden bir şarkı tam anlamıyla ruhuma dokundu diyebilirim..

“Life Goes On” adlı şarkısı ile Ed Sheeran, yakın bir arkadaşının kaybının ardından deneyimlediği yas ve depresyon sürecini paylaşıyor bizlerle.. Müzik ve sözlerin ruhuma/kalbime bu kadar derinden işlemesinin sebebi sanırım Ed ile aynı duyguları yaşamış olmam.. Sevdiğiniz bir kişinin (ister yakın bir arkadaş, ister sevgili olarak hayatınızda yer almasını ümit ettiğiniz biri) artık yaşamınızın bir parçası olamayacağını bilmek, insanı yas ve depresyon sürecine sürükleyebilir..

Sanatın iyileştirici gücü tam da burada ruhunuza dokunur işte.. Bir başkası ile aynı duyguları deneyimlemiş ve bunu bir şarkı ile paylaşıyor olmak.. Bu şarkıyı her dinleyişte, her söyleyişte yüreğinize ağır gelen duyguları özgür bırakabilmek.. İşte sanatın, müziğin iyileştirici gücü buradan gelir.. Sizin hayal ve kalp kırıklıklarınıza merhem olur ve kalbinizin yeniden bir kuş gibi kanat çırpmasına vesile olur..

Belki yeni kalp kırıklıklarına doğru yelken açarsınız ama yine de devam etme gücü bulur ve yaşamdan vazgeçmezsiniz..

Hayat bir şekilde devam ediyor işte.. Hep sevgi ve sanat ile yaşamda var olabilmek dileğiyle️

Sevgilerimle,
Uzman Psikolog Melis Kümbetlioğlu

Uzm. Psk. Melis Kümbetlioğlu

Ankara’da doğdum. Lise eğitimimi MEV Özel Koleji’nde (Köksal Toptan Lisesi’nde) tamamladım. Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olduktan sonra...

Çocukken herkes bir sanatkardır, zor olan yetişkinken sanatkar kalabilmektir.

Depresyon Üzerine

Depresyon nasıl bir şey mi? Anlatayım size.. Yavaş yavaş tükenir insan.. Yaşadığı hayal ve kalp